Mobbing – jak go rozpoznać i jak przeciwdziałać?
- Formy naruszeń pracowniczych
- Podstawowe cechy mobbingu
- Różnice między dyskryminacją a mobbingiem
- Uporczywość i długotrwałość mobbingu
- Mobbing a uzasadniona krytyka w miejscu pracy
- Negatywne skutki naruszeń pracowniczych
- Obowiązki pracodawcy
- Projektowane zmiany w zakresie mobbingu
Anna Stykowska-Sikora
adwokat, praktyka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.
Specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. W obszarze jej zainteresowań leżą w szczególności zagadnienia związane z optymalnymi formami zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych. Doradza zarówno menadżerom, jak i pracodawcom w następujących obszarach: standardowe polityki i regulaminy dla pracodawców, w tym regulaminy pracy i wynagradzania, procedury antymobbingowe, antydyskryminacyjne i dyscyplinarne, rozpatrywania skarg, umowy o świadczenie usług doradczych, umowy o pracę; zwolnienia, stosunki między pracodawcą a pracownikami oraz kwestie zbiorowe, a także ochrona interesu firm poprzez umowy o zakazie konkurencji i umowy o zachowaniu poufności; negocjacje kontraktowe w sytuacji zatrudniania lub zwolnienia pracownika; problemy związane z zatrudnieniem, które powstają w przypadku transakcji korporacyjnych, przejścia zakładu pracy, reorganizacji oraz outsourcingu, roszczenia pracowników przed sądami pracy i przed Sądem Najwyższym. Jej praktyka obejmuje także kwestie związane z prawem cywilnym i rodzinnym (rozwody, opieka nad dziećmi, podział majątku dorobkowego). Ma kilkunastoletnie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w sporach sądowych.
Ukończyła Wydział Prawa i Administracji oraz podyplomowy kurs w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze w czasie studiów zdobywała doświadczenie zawodowe pracując w warszawskich kancelariach, następnie w Grupie Wydawniczej Infor S.A. Tytuł adwokata uzyskała w 2010 roku.
Katarzyna Michalik
prawnik, praktyka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.
Zajmuje się sprawami z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W obszarze jej praktyki znajduje się także legalizacja pobytu i zatrudniania cudzoziemców oraz zagadnienia prawne związane z epidemią Covid-19.
Aplikantka radcowska, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu wielu aspektów HR: „HR Biznes Partner” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, „Kadry i płace w prawie i praktyce” oraz „Zarządzanie zasobami personalnymi dla menedżerów personalnych” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Menedżer HR z wieloletnim doświadczeniem kadrowym, projektowym i zarządzania ludźmi, zdobytym w międzynarodowych korporacjach.
Angażuje się w akcje społeczne wyrównujące szanse oraz wspierające osoby w trudnych momentach życiowych.
Chcesz być na bieżąco z działaniami Women in Law? Zapisz się na nasz newsletter.