Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam, aby go osiagnąć.”
Estée Lauder

Niezależnie od tego, czy rozmowy o wynagrodzeniu toczą się w trakcie procesów rekrutacyjnych, czy w okresie ocen rocznych, negocjowanie pensji może być stresującym i trudnym doświadczeniem dla każdego, nawet w sytuacji gdy posiadamy w ręku żelazne argumenty. W przypadku kobiet na rynku pracy, nie tylko tych w branży prawniczej, negocjacje te często są jeszcze trudniejsze.

Mimo poprawiającej się pozycji kobiet, muszą one wciąż borykać się z trudną rzeczywistością różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, a także z niepewnością co do własnych umiejętności i kwalifikacji. Potwierdzają to badania rynkowe i raporty. Według serwisu Glassdoor, 68% kobiet akceptuje pierwszą ofertę wynagrodzenia w procesie rekrutacyjnym i nie próbuje jej negocjować.

1,2,3… start!

Większość młodych prawników i prawniczek rozpoczyna swoją karierę od stanowiska młodszego prawnika w kancelariach o tradycyjnej strukturze, gdzie zarówno pensja, jak i proponowane pakiety benefitów są w dużej mierze zbliżone. O ile na tym etapie rozwoju kariery pole do negocjacji jest zawężone, to solidne przygotowanie oraz znajomość realiów rynkowych będzie procentować w przyszłości. Zatem, jak należy się przygotować do pierwszych kroków na polu negocjacji wynagrodzenia? Udając się na rozmowę kwalifikacyjną, aspirująca prawniczka powinna sprawdzić informacje wskazujące przeciętne wynagrodzenie w przedziale firm do których aplikuje- mogą one się znacznie różnić pomiędzy małymi, średnimi i dużymi kancelariami, a także pomiedzy miastami i obszarami praktyki. Nie ulega jednak wątpliwości, że w porównaniu ze znacznie transparentniejszymi rynkami zagranicznymi, na rodzimym rynku takie dane mogą być trudne do uzyskania, zaś pracodawcy rzadko wskazują tzw. „widełki wynagrodzenia” w ogłoszeniach.

Stwórz swoją strategię

Specyfika pracy w kancelarii często oznacza szybkie tempo pracy oraz nadgodziny, co sprawia, że kobiety często stają w obliczu wyzwania balansowania kariery prawniczej z życiem rodzinnym. Wiele z nich nie bierze pod uwagę, że rozmowa na temat tzw. „work-life balance” powinna stanowić integralną część negocjacji dotyczących pensji i benefitów pracowniczych, zarówno na etapie rekrutacji, jak i corocznej oceny. Negocjując pensję czy podwyżkę, warto zatem zastanowić się nad swoimi priorytetami i tym, jak się zmieniły na przestrzeni ostatniego roku i dostosować swoją strategię negocjacji do nich. Przykładowo, może się to wiązać nie tylko z samą rozmową o podwyżce, ale także z negocjowaniem takich kwestii jak np. praca zdalna czy ilość nadgodzin.

Znaj swoją wartość

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy negocjacjach pensji przez kobiety jest to, że nie wskazują one na element, ktory sprawia że są one wartościowym pracownikiem dla firmy. Dotyczy to nie tylko aspektu finansowego który łatwo wykazać, analizując liczbę fakturowanych godzin, czy zysk z poszczególnych projektów. Udokumentowanie i wykazanie takich inicjatyw jak projekty pro-bono, działalność w fundacjach czy udział w konferencjach branżowych również stanowi mocny argument w negocjacjach wynagrodzenia, ponieważ wzmacnia pozycję firmy na rynku, budując jej pozytywny wizerunek i sprowadzając nowych klientów do firmy. Często zdarza się, że kobiety nie odnotowują swoich osiągnięć – to błąd, ponieważ ich lista może stać się jednym z ważniejszych oręży w dyskusji o wyższym wynagrodzeniu.

Czas na finał

Przyjdź na rozmowę z przełożonym z listą osiągnięć, którą chciałabyś omówić w trakcie spotkania. Rynek pokazuje, że mężczyźni w środowisku prawniczym nie boją się chwalić swoimi sukcesami zawodowymi i kobiety również nie powinny. Skup się na twardych faktach i unikaj stwierdzeń takich jak „wydaje mi się że…”, „myślę, że…”. Zamiast tego, używaj określeń „zademonstrowałam że…” , „udało mi się pokazać, że…”. Nie przyjmuj postawy obronnej i wyciągnij wnioski z konstruktywnej krytyki, jeżeli się pojawi, pamiętając że nie wyklucza ona rozmów o podwyższeniu wynagrodzenia.

Kobiety, a zwłaszcza młode prawniczki dopiero wkraczające na rynek pracy, często zakładają że będą traktowane sprawiedliwie w odniesieniu do negocjacji pensji, premii oraz benefitów. Niestety, nie zawsze tak jest. Twoim najlepszym adwokatem w negocjacjach jesteś… Ty sama!

Badania często pokazują, że kobiety czują się niekomfortowo w rozmowach dotyczących wynagrodzenia, jednak połączenie znajomości rynku, przygotowanie mocnych argumentów oraz pewność siebie to mocna podstawa do uzyskania tego, co chciałabyś osiągnąć.

Marcjanna Bronowska

Menedżer projektu

Fundacja Women in Law